Zakup samochodu na firmę

11 września 20170
zakup-samochodu-na-firme.jpg

Samochód bez wątpienia ułatwia funkcjonowanie firmy. Niestety dla niektórych przedsiębiorców okazuje się sporym wydatkiem. Wówczas należy wziąć pod uwagę możliwości finansowe i ewentualne metody spłacania samochodu. Możliwości zakupu jest oczywiście kilka. Mając zapas oszczędności na koncie, można pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę, jednak w przypadku braku wystarczających środków w obecnej chwili, warto wziąć pod uwagę formy zewnętrznego finansowania, jak kredyt czy leasing. Która z form płatności jest najbardziej korzystna i wygodna?

Płatność gotówką

Jest to z pozoru opcja, która nie stanowi żadnego problemu dla klienta. Brak procedur i zobowiązań. Wszystkie formalności dokonywane są w sposób jasny i jawny. Niestety wiele osób nie może pozwolić sobie na taką formę płatności, ze względu na ograniczone możliwości finansowe. Zwłaszcza w przypadku nowego i drogiego samochodu. Bardzo często ta forma płatności jest przyczyną dziur w budżecie i znacznym zahamowaniem rozwoju nowych inwestycji. Dodatkowo należy pamiętać, iż zakupując samochód powyżej 15 tys. zł płatność musi być zrealizowana za pośrednictwem rachunku płatniczego, tak aby zaliczyć dany wydatek do kosztów podatkowych. Wiele dealerów samochodów proponuje swoim klientom inne formy zakupu samochodu w bardziej przystępnych opcjach.

Leasing

To druga najpopularniejsza metoda zakupu samochodu. Coraz chętniej wybierana przez klientów. Przyczyniają się do tego liczne korzyści podatkowe dla przedsiębiorców. W tym przypadku jest o wiele mniej formalności, niż w przypadku kredytu, konieczna jest znacznie mniejsza ilość wymaganych dokumentów, a  raty leasingu są zazwyczaj o wiele niższe. Niestety leasing ma też swoje wady, do których zaliczyć można konieczność meldowania wyjazdu pojazdu za granicę (w niektórych przypadkach) oraz brak możliwości ingerencji w wygląd i stan techniczny pojazdu. Leasing można podzielić na dwa rodzaje- leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca zobowiązany jest do wpisania w koszt przychodu całą ratę i nie odlicza amortyzacji, natomiast w przypadku leasingu finansowego odliczana jest amortyzacja, a z raty odliczane są jedynie części odsetkowe. Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na tę formę zakupu samochodu, musi zorientować się w wysokości oprocentowania, opłatach i ewentualnych prowizjach.

Kredyt

Kredyt zazwyczaj jest łatwo dostępny i szybki, jednak nie zawsze jest przyjemny dla przedsiębiorcy. Na rynku dostępnych jest wiele form kredytu, jednak w przypadku samochodu można wyróżnić dwie najpopularniejsze opcje-kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy. W przypadku pierwszego sprawa jest prosta-klient otrzymuje kredyt i spłaca nim samochód, natomiast w przypadku drugiego sprawa wygląda nieco inaczej. Ten rodzaj kredytu jest zwykle bardziej skomplikowany, ale również bardziej opłacalny. W tym przypadku można liczyć o oprocentowanie zmniejszone nawet o połowę. Pieniądze otrzymuje właściciel samochodu bądź dealer. Do czasu, aż właściciel nie spłaci całości kredytu, samochód jest własnością banku. Każdy klient powinien mieć świadomość, że im dłużej trwa czas spłaty kredytu, tym jest on droższy. Młodzi, niedoświadczeni przedsiębiorcy zazwyczaj jednak wolą wydłużyć czas kredytowania, ze względu na niskie przychody i wydatki związane z rozwojem działalności. Warto wybrać bank, który współpracuje z wybranym przez nas dealerem. W takim przypadku klient może liczyć na bezpieczny, atrakcyjny i szybki kredyt. Dodatkowo w przypadku brania dodatkowych opcji w salonie jak pakiet serwisowy, finansowanie, czy ubezpieczenie, istnieje możliwość sporej negocjacji ceny. W tym wypadku można negocjować cenę sezonowych opon lub zwiększyć wyposażenie samochodu w niższej cenie.

Wynajem

Długoterminowy wynajem samochodów jest coraz bardziej popularny w przypadku polskich przedsiębiorców. Opiera się on na leasingu, ale zawiera nie tylko finansowanie, ale również dodatkowe usługi jak wymiana i przechowywanie opon, ubezpieczenia, likwidacje ewentualnych szkód, assistance itd. Po skończonym okresie wynajmu samochodu, auto wraca do osoby finansującej. To idealne rozwiązanie dla małych i dużych firm, które nie chcą mieć problemów z ewentualną, późniejszą odsprzedażą samochodu, za którą mogą wyłonić się dodatkowe problemy związane ze sprzedażą. Niestety w tym przypadku przedsiębiorca zobowiązany jest do ponoszenia okresowych, dodatkowych kosztów związanych z codzienną eksploatacją samochodu. Należy do nich: zakup paliwa, wymiana oleju, ponoszenia opłat za autostrady i drogi płatne, ubezpieczenie.

Która opcja najlepsza?

Przed zakupem samochodu każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się, na ile tak naprawdę może sobie pozwolić. W tym przypadku konieczny jest wybór najlepszej opcji finansowania. Płatność gotówką to najlepsza opcja dla osób, które w obecnej chwili posiadają spory zasób gotówki i nie planują dalszego rozwoju swojego przedsiębiorstwa. To opcja szybka i bezproblemowa, jednak młodzi przedsiębiorcy rzadko mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Leasing to dobra opcja praktycznie dla wszystkich. Nie ma tutaj jednokrotnego, dużego obciążenia portfela. Coraz więcej osób wybiera właśnie tę opcję. Kredyt to również dobre rozwiązanie, ponieważ daje wiele możliwości, jak na przykład negocjacja ceny. Tutaj warto zorientować się, z jakim bankiem dealer współpracuje, aby proces kredytowania był szybki i bezproblemowy. Niestety do czasu spłaty kredytu samochód jest własnością banku, zatem kiedy nie spłacimy całości zobowiązań, wówczas stracimy samochód. W przypadku wynajmu samochodu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwości. Dla osób, które sporadycznie korzystają z samochodu, dobrym rozwiązaniem jest wynajem samochodu. Wynajem wydaje się dobrą opcją, jednak ma on wiele wad. W tym przypadku koszty związane z wynajmem są niższe, jednak samochód pomimo lokowanej kwoty nigdy nie stanie się własnością przedsiębiorcy. To dobre rozwiązanie dla firm, które nie chcą mieć problemów ze sprzedażą samochodu.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *