Pensja brutto czy netto, czyli co umieszczać w umowie o pracę

13 marca 20230
lukasz-radziejewski-nxpwpvkkdjg-unsplash_optimized_optimized_Easy-Resize.com_.jpg

Jaką kwotę powinniśmy umieszczać na umowie o pracę ?

Poruszając temat pensji, musimy zaznaczyć, że nie znamy osoby, która sama z siebie, świadomie podjęłaby  decyzje o tym, że chce zarabiać mniej. Znamy za to osoby, które na pytanie: czy chce mieć na umowie wpisana kwote netto czy brutto, śmiało i zdecydowanie odpowie że netto. Dlaczego?

Pensja Brutto a pensja netto?

 

Zacznijmy od tego, że Kodeks Pracy nie definiuje wprost, czy wynagrodzenie powinno zostać wpisane w kwocie netto, czy brutto. Informuje jedynie o tym,  że pracownik powinien zostać zatrudniony za wynagrodzeniem adekwatnym do rodzaju świadczonej pracy, jej ilości i jakości oraz wymaganych kwalifikacji zawodowych czy uprawnień.

Pensja brutto a pensja netto, to dwie osobne, całkiem różniące się od siebie kwoty, które dotyczą tego samego wynagrodzenia.

Pensja brutto to kwota jaką pracownik otrzymuje od pracodawcy przed odliczeniem podatków i składek. Pensja netto to kwota jaką pracownik otrzymuje na rękę i jest uzależniona od wynagrodzenia brutto, kwoty podatku oraz składek, które co miesiąc musimy odprowadzić na rzecz Państwa.

Rozmawiając z naszymi klientami, często otrzymujemy prośby, aby w konstruowanych przez nas umowach wpisywać kwotę netto. Najczęstszym argumentem za tym rozwiązaniem jest fakt, że kwota netto jest ważniejsza dla pracownika, bo stanowi jego dochód na podstawie którego łatwiej mu zaplanować swój domowy budżet i miesięczne wydatki. Oczywiście ma to sens, bo budowanie świadomości ekonomicznej, planowanie budżetu i świadome gospodarowanie własnym budżetem jest podstawą, której powinniśmy się uczyć od małego.

Problem w tym, że mamy do czynienia z podatkami, a te nie są jednoznaczne i proste. 

Pensja netto a koszt pracodawcy.

Określenie w umowie wynagrodzenia netto nie jest zabronione przez przepisy prawa, jednakże może mieć wpływ na koszty pracownicze, które w konsekwencji ponosi pracodawca.

Zwróćmy uwagę na  koszty uzyskania przychodu. 

W przypadku, korzystanie przez pracownika ze standardowych kosztów uzyskania przychodu, zmiana kosztów na wyższe wcale nie przyniesie mu wyższych dochodów, bo wynagrodzenie zostanie na takim poziomie, na jakim zostało ustalone w umowie w kwocie netto.

Wzrośnie za to koszt wynagrodzenia brutto, a tym samym koszty pracodawcy.

Podobna sytuacja wystąpi w chwili, kiedy pracownik utraci zwolnienie z tytułu opłacania zaliczek na PIT z chwilą uzyskania 26 roku życia.

Zobaczmy na przykładzie:

Pan Kamil na 25 lat i w umowie o pracę ma wpisaną kwotę 4500 netto. Jest osobą przed 26 rokiem życia, dlatego przysługuje mu zwolnienie z PIT dla młodych do kwoty 85 528,00. Wynagrodzenie brutto w jego przypadku wynosi 5 730,74 zł  a całkowity koszt wynagrodzenia wynosi 6 904,39 zł

Pan Kamil nie będzie wiecznie młody i za chwilą uzyskania 26 lat  straci ulgę. Jak wtedy będą wyglądały jego wynagrodzenia?

Wynagrodzenie netto pozostanie takie samo 4500 zł. Wynagrodzenie brutto wzrośnie do 6 116,61 zł a całkowity koszt wynagrodzenia 7 369,30 zł 

( dla uproszczenia przyjęliśmy, że Pan Kamil nie korzysta z PPK, jest to jego jedyna praca oraz ma podstawowe KUP)

Zmiany przepisów a pensja netto.

Powiedzieć, że w ostatnim roku było sporo zmian podatkowych to tak jakby nic nie powiedzieć, a przypominamy, że zbliżają się wybory, Nowy Ład jest stale naprawiany i nie mamy zielonego pojęcia co mogą przynieść nam akty normatywne skrzętnie przygotowywane w gabinetach Ministerstwa Finansów.

Przyjmijmy zatem, że stawka Pit zmienia się w 17% na 12%. Oh wait! 🙂

Jak kształtuje się sytuacja u Pana Kamila w przypadku gdyby miał wpisaną kwotę brutto na wynagrodzeniu?

Przy zarobkach brutto 6850,14 przy stawce pit wynoszącej 17% Pan Kamil zarabia netto 4842 zł. Następnie wchodzi lipiec 2022 i stawki Pit jest zmniejszana do 12 %, co przy tej samej kwocie 6850,14 zł brutto daje 5000 zł netto. Jak widać Pan Kamil zyskał, co w przypadku wpisanej kwoty netto do umowy nie miałoby miejsca. ( dla uproszczenia przyjęliśmy, że Pan Kamil nie korzysta z PPK, jest to jego jedyna praca oraz ma podstawowe KUP)

Podsumowując, wbrew pozorom stawka brutto na umowie o pracę jest bardziej przejrzysta i bardziej komfortowa zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. NIe bez znaczenia jest fakt, że nawet minimalna krajową podaje się jako wynagrodzenie brutto jak również to, że szereg orzeczeń sądowych skłania się ku wpisywanie kwot brutto w umowach o pracę.

Bez względu na to, na jaki rodzaj wynagrodzenia uwzględnić w umowie, warto uświadamiać swoich pracowników  z czego składa się ich pensja. Wbrew pozorom, nie każdy wie, że w W Polsce, jak w większości innych państw, osoby pracujące odprowadzają z wynagrodzenia podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne, pobiera je państwo a następnie przekazuje do odpowiednich instytucji takich jak np. ZUS

Parę lat temu pojawił się pewien postulat który mówił o tym, aby wypłacać pracownikom całą kwotę i im samym pozostawić obowiązek rozliczenia się z Zusem i fiskusem. Dla pracodawcy to rozwiązanie niemal idealne, ale czy urzędy i służby ogarną falę opóźnień w podatkach i strajków na ulicach 🙂

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *