Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów w kwestii kas fiskalnych?

9 czerwca 20180
jakie-zmiany-planuje-Ministerstwo-Finansow-w-kwestii-kas-fiskalnych.jpg

Ministerstwo Finansów stara się, by system fiskalizacji był możliwie najbardziej szczelny, stąd też pojawiła się informacja o wprowadzeniu kas fiskalnych online.

Wszystko za sprawa wywiadu jaki ukazał się pod koniec sierpnia w superbiz.pl z Wojciechem Śliżem który jest dyrektorem Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów. W wywiadzie zostało przekazanych wiele istotnych informacji dotyczących kas fiskalnych online. Przede wszystkim zostały wskazane grupy podatników, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszej wymiany kas fiskalnych w związku z wprowadzanymi zmianami. Z wywiadu wynikało, że pojawi się ulga na zakup nowych kas fiskalnych w związku z wycofaniem modeli z kopią papierową, jednak nie wszystkich owa ulga obejmie.

Kiedy trzeba wymienić kasy fiskalne?

Obowiązek wymiany kas fiskalnych będzie wprowadzany stopniowo, jednak już obecnie wiadomo, że w Polsce nie dojdzie do powszechnej wymiany tych urządzeń na modele online. Obowiązek wymiany kas fiskalnych ma mieć miejsce 1 stycznia 2019 roku i będzie wdrążany stopniowo.

Co to oznacza i kto ma obowiązek wymiany?

Oznacza to, że od tego terminu co pół roku kolejne grupy przedsiębiorców będą musiał dokonywać wymian. Zgodnie ze wspomnianą opcją zostaną objęte następujące usługi: motoryzacyjne, wulkanizacyjne, gastronomiczne, fryzjerskie, kosmetyczne, fitness, krótkiego zakwaterowania oraz czynności związane z dostawą paliw.

Ulga na kasy fiskalne- w jaki sposób to będzie wyglądało?

Pojawi się dodatkowa ulga w związku z wprowadzanymi zmianami. Ulga będzie dotyczyła przedsiębiorców którzy dokonują pierwszego zakupu kasy fiskalnej. Najważniejszą kwestią wydaje się tutaj być fakt, że owa ulga będzie obowiązywała tylko i wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na wdrążenie urządzenia online i będzie mogła wynosić maksymalnie 1000 zł. Obecnie wysokość takiej ulgi wynosi maksymalnie 700 złotych.

Kasy fiskalne z kopią papierową- co się z nimi stanie?

Tutaj możliwe są dwa scenariusze. W pierwszym z nich, zgodnie z tym co było zawarte w ostatnim projekcie Ministerstwa Finansów urządzenia dwurolkowe będą mogły być użytkowane aż do momentu wejścia w życie nowego systemu, co istotne firma będzie mogła korzystać z takiego modelu aż do momentu wygaśnięcia decyzji GUM .

Koniec dwórolkowych kas fiskalnych?

Drugi ze scenariusz opiera się na przywołanej wcześniej rozmowie, z której jasno wynika, że założeniem ustawodawcy jest wycofanie kas z kopią już w roku 2018. można się więc spodziewać, że w przypadku drugiego scenariusza, w bliskiej przyszłości w sprzedaży zostaną jedynie dwa rodzaju urządzeń fiskalnych: jedne z kopią elektroniczną i drugie online.

Koniec z paragonami?

Wśród konsumentów zaczęły pojawiać się pytania, dotyczące papierowych paragonów. Czy wprowadzone zmiany spowodują, że papierowe potwierdzenie zawarcia transakcji zniknie na zawsze? Paragon jest najczęściej formą potwierdzenia zakupu, na którą można powołać się w razie zgłaszanej reklamacji. Dlatego konsument musi takowy otrzymać.

Paragon papierowy i e-paragon

Aktualnie urządzenia takie jak kasy i drukarki fiskalne mają możliwości drukowania oryginałów tylko i wyłącznie w formie papierowej. Po wprowadzeniu regulacji będzie możliwość drukowania paragonu, jak i jego emisji elektronicznej. Tak zwany e-paragon można będzie uzyskać po wpisaniu kodu nabywcy (nawet w przypadku osób płacących gotówką). Kasa fiskalna będzie w stanie wydrukować zarówno paragon papierowy, jak i wyemituje jego formę elektroniczną.

Płatność kartą co się zmieni?

Coraz więcej sklepów nawet tych malutkich osiedlowych posiada możliwość płatności kartą. Obecnie by móc zapłacić bezgotówkowo należy zbliżyć kartę do terminala, bądź też wpisać kod, jeśli transakcja przekracza kwotę 50 zł. W przyszłości, po wprowadzeniu zmian każda kasa będzie wyposażona w terminal. W praktyce będzie to oznaczało, że każda transakcja bezgotówkowa będzie połączona i zarejestrowana na kasie online, co będzie utrudnieniem dla ukrycia realnej wartości sprzedaży.

Wady i zalety takiego rozwiązania

Do wad można zaliczyć zamieszanie związane z całą procedurą wymiany kas, a co za tym idzie kosztami związanymi z zakupieniem nowych kas i pozwoleniami na nie. Wiadomo, że przedsiębiorcy będą musieli przeszkolić personel jeśli chodzi o obsługę nowych urządzeń, co również jest związane z kosztami. Tym bardziej, że nie każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dofinansowania na zakup kasy, a co dopiero na sfinansowanie kosztów przeszkolenia personelu.

Korzyści płynące ze zmiany

Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest uszczelnienie wcześniejszych przepisów, jak i również zmniejszeniem tak zwanej szarej strefy. Na rynku zmniejszy się konkurencyjność cen, ponieważ nie będzie możliwość sfałszowania wartości transakcji. Dla konsumentów posiadanie e-paragonu będzie znacznie łatwiejsze w przechowywaniu. Dzięki temu odszukanie konkretnego paragonu na potrzeby złożenia reklamacji, nie będzie stanowiło żadnego problemu.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *