Korzystanie ze wsparcia w ramach programu tarczy antykryzysowej zaczęło jednak rodzić pytania czy otrzymana pomoc stanowi dla firmy przychód, od którego trzeba będzie odprowadzić podatek? Czy finansowane z państwowych pieniędzy wydatki można rozliczyć w kosztach?
Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców
Na mocy art. 15zzd. ustawy o COVID-19, przedsiębiorcom przyznana została jednorazowa pożyczka w kwocie 5000 zł, do wykorzystania na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jak poprawnie rozliczyć ten rodzaj wsparcia?
Pożyczka jest neutralna podatkowo i nie stanowi przychodu przedsiębiorcy. W punkcie 10 art. 15zzd. czytamy, że:
„Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust. 7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych”.
Dopiero w momencie jej umorzenia pojawiłby się skutek w postaci przychodu, z którego przedsiębiorca musiałby się rozliczyć. Jednak na mocy ustawy o COVID-19, wartość przychodu wynikająca z umorzenia pożyczki została wyłączona z opodatkowania.
Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 miesiące od momentu jej otrzymania.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, czy w takiej sytuacji wydatki sfinansowane ze środków pochodzących z pożyczki można rozliczyć w kosztach? Tak, wydatki można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu i rozliczyć je na zasadach ogólnych.
Zwolnienie ze składek ZUS
Zwolnienie ze składek ZUS przysługiwało przedsiębiorcom za okres 3 miesięcy – od 1 marca do 31 maja 2020 i dotyczyło składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.
Zgodnie z artykułem 31 zx. Ustawy o COVID-19 przychody z tytułu zwolnienia ze składek ZUS nie stanowią przychodu, w rozumieniu ustawy o podatku PIT i CIT. W związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
To dobra informacja dla przedsiębiorców, bo daje im szansę na poprawę sytuacji finansowej i redukcję kosztów.
W tym przypadku nie mogą jednak zaliczyć składek do kosztów uzyskania przychodu. Ponieważ składki nie zostały opłacone, składka zdrowotna również nie pomniejsza podatku do zapłaty.
Dofinansowanie kosztów stałych działalności gospodarczej i wynagrodzeń z PUP
Na mocy art. 15 zzc. Ustawy o COVID19 starosta mógł przyznać przedsiębiorcy dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności. Warunkiem było wykazanie spadku obrotów, porównując dwa dowolne miesiące z roku 2020 z analogicznymi miesiącami roku 2019.
W tym przypadku wsparcie stanowi przychód podatkowy wtedy, gdy wydatki z niego finansowane zostaną zaliczone do kosztów podatkowych. Jeśli z dotacji przedsiębiorca sfinansuje np. opłacenie czynszu za wynajem biura – podatkowo wyjdzie na zero, bo będzie miał zarówno przychód jak i koszt.
Jeśli nie – przedsiębiorca nie wykazuje przychodu z działalności.
Podobnie wygląda sprawa dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Otrzymane z Urzędu Pracy wsparcie jest przychodem przedsiębiorcy, ale opłacenie pensji będzie zaliczane do kosztów podatkowych. Więc również w tym przypadku dofinansowanie jest neutralne.
Świadczenie postojowe z ZUS
Świadczenie postojowe nie jest przychodem i nie stanowi pomocy publicznej. Składając wnioski o tę formę pomocy, przedsiębiorcy otrzymali ją w kwocie netto. Oznacza to, że nie muszą odprowadzić od niej podatku dochodowego.
Ponieważ wsparcie nie stanowi przychodu podatkowego, nie bierze się go pod uwagę podczas składania drugiego i trzeciego wniosku postojowego. Nie trzeba go też uwzględniać w zeznaniu podatkowym.