Każdego dnia w Polsce powstaje około 1000 firm. Rosnąca ilość nowych podmiotów wpływa na zwiększenia zapotrzebowania na usługi księgowe i podatkowe. Mnogość podmiotów na rynku i niejasna dla wszystkich terminologia sprawia, że przedsiębiorcy mogą mieć problem z dokonaniem wyboru. Dlatego w poniższym artykule wyjaśnimy czym jest biuro rachunkowe, a czym biuro podatkowe. Omówimy kompetencje obu podmiotów i różnice z nich wynikające. Podpowiemy również, którą opcję współpracy wybrać.
Czym jest biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe (księgowe) to podmiot, prowadzący działalność gospodarczą, który na podstawie umowy świadczy usługi dla różnych podmiotów gospodarczych, instytucji oraz osób fizycznych, w zakresie księgowości, rachunkowości i kwestii kadrowo-płacowych.
Czym jest biuro podatkowe
Biuro podatkowe to podmiot zatrudniający osoby uprawnione do wykonywania usług doradztwa podatkowego.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kompetencje obu podmiotów są jasno określone i rozdzielone. W praktyce jednak zakres ich działalności w dużej mierze się pokrywa. Nie da się bowiem świadczyć usług podatkowych bez znajomości księgowości. Z kolei trudno byłoby prowadzić rachunkowość bez wiedzy z zakresu podatków.
Czy jest to więc wyłącznie kwestia nazewnictwa? Czy oba pojęcia można stosować zamiennie, określając podmioty świadczące podobne usługi? Bardzo często tak właśnie jest, mimo to warto znać różnice i wynikające z nich konsekwencje.
Sprawdźmy jakie wymagania powinien spełnić księgowy oraz doradca podatkowy.
Doradca podatkowy kontra księgowy
Nie da się ukryć, że obie profesje są do siebie bardzo zbliżone. Spore je łączy, ale niemało dzieli.
Osoba, która chce zostać doradcą podatkowym musi:
– ukończyć studia wyższe,
– zdać egzamin na doradcę podatkowego,
– odbyć 2-letnią praktykę zawodową,
– uzyskać wpis na listę doradców podatkowych prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.
Zawód księgowego nie jest obłożony aż tak licznymi wymogami formalnymi. Deregulacja ustawy z dnia 9 maja 2014 r. dot. Ułatwienia dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, zniosła obowiązek zdawania egzaminu na certyfikat księgowego, jak również, wymagany wcześniej, obowiązek odbycia właściwych praktyk czy zdobycia kierunkowego wykształcenia.
Księgowym może zostać każda osoba, która:
– posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
– nie była karana za przestępstwa gospodarcze, związane z księgowością lub podatkami.
Kompetencje doradcy podatkowego, a kompetencje księgowego
Kompetencje doradcy podatkowego pozwalają mu wykonywać obowiązki, które w firmie zwyczajowo przypisuje się księgowemu. Jednak dzięki szerszej znajomości prawda podatkowego ma on większe możliwości by zaproponować przedsiębiorcy bardziej korzystne rozwiązania w zakresie sposobu rozliczeń. Oczywiście dobra księgowa również posiada szeroką wiedzę z zakresu praktyki podatkowej i stosowania określonych interpretacji w praktyce. Jednak nie może reprezentować podatnika przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W przeciwieństwie do doradcy podatkowego, który nie tylko ma prawdo do reprezentacji swojego klienta przed odpowiednimi instytucjami, ale jest również objęty tajemnicą zawodową.
Zarówno księgowy jak i doradca podatkowy mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Jego brak może skutkować zakazem wykonywania zawodu, w przypadku księgowego – również karą grzywny, a w przypadku doradcy jego skreśleniem z listy doradców podatkowych.
Jeśli chodzi o kwalifikacje zawodowe w przypadku doradcy ich podnoszenie jest obowiązkowe. Księgowy natomiast może, ale nie musi uczestniczyć w kursach czy szkoleniach. Jest to wyłącznie jego wola. Aczkolwiek dobry księgowy, który chce oferować usługi na wysokim poziomie, będzie systematycznie uzupełniał swoją nawet bez odgórnego przymusu.
Doradcy podatkowemu przysługuje prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem. Księgowy natomiast nie ma możliwości poświadczania kopii dokumentów, dlatego zawsze musi posługiwać się ich oryginałami.
Działalność księgowego nie podlega nadzorowi przez żaden z organów. Nad wykonywaniem zawodu przez doradcę podatkowego nadzór sprawuje Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Ewentualne skargi można zgłaszać Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Biuro rachunkowe z doradcą podatkowym – dlaczego warto
Przedsiębiorcy szukają najczęściej kompleksowych rozwiązań. Z ich punktu widzenia możliwość załatwienia wielu spraw w jednym miejscu to nie tylko wygoda, ale równie oszczędność czasu i kosztów. Przy większym zakresie współpracy łatwiej bowiem wynegocjować atrakcyjna warunki współpracy.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc współpraca z biurem rachunkowym, zatrudniającym lub ściśle współpracującym z doradcą podatkowym. Taki podmiot nie tylko ma praktyczną wiedzę w zakresie księgowości i rachunkowości, ale łączy ją z wiedzą i doświadczeniem doradcy podatkowego. Nie tylko będzie mógł służyć fachową wiedzą i pomocą przy przygotowaniu specjalistycznych analiz czy opracowań, ale również będzie reprezentował swojego klienta przed właściwymi organami.
InPlus –biuro rachunkowe z Lublina, doradztwo podatkowe i prawne
Takim podmiotem jest nasze biuro rachunkowe In Plus z Lublina. Od początku funkcjonowania stawialiśmy na kompleksowość. Dlatego poza szerokim zakresem usług rachunkowo-księgowych, oferujemy również wsparcie prawne.
Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy z kancelarią radcy prawnego. Zgłaszający się do nas klienci mogą liczyć na kompleksową pomoc w zakresie obsługi prawno-podatkowej, na każdym etapie działalności. Oferujemy wsparcie merytoryczne i praktyczne począwszy od wyboru właściwej formy prawnej przedsiębiorstwa, przygotowywanie niezbędnej dokumentacji, po czuwanie nad prawidłowością podejmowanych przez Klientów decyzji.
Nasze kompetencje pozwalają nam reprezentować Klientów przed urzędami i sądami, dając pewność, że ewentualne problemy natury księgowej czy prawnej zostaną załatwione w profesjonalny i najbardziej korzystny sposób.
Stale poszerzamy swoją wiedze po to by jak najlepiej spełniać oczekiwania naszych klientów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty naszego biura rachunkowego i serdecznie zapraszamy do naszej siedziby w Lublinie.